Zakup C++ Builder

problemy związane z oprogramowaniem wszelkiego rodzaju.

Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Miroo_007 » sobota, 2 maja 2009, 16:23

Jak można zakupić C++ Builder (wersja obojętna) w przystępnej cenie do 1000 zł? Tak aby można było tworzyć oprogramowanie komercyjne?
Avatar użytkownika
Miroo_007
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 160
Dołączył(a): sobota, 18 października 2008, 10:49
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » sobota, 2 maja 2009, 17:52

W takiej cenie nie kupisz wersji pozwalającej na komercyjne wykorzystanie środowiska C++ Builder.
Możesz kupić środowisko CodeGear™ RAD Studio, C++Builder® 2007 w promocji:

   Zasady promocji
   Cennik

Najtańsze jest środowisko C++Builder 6 Professional - licencja imienna licencją przeznaczona dla jednego, określonego użytkownika (tylko wskazany użytkownik może korzystać z produktu) - cena: 1099 €, przy dzisiejszym kursie euro: około 4800000 PLN
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Miroo_007 » niedziela, 3 maja 2009, 16:47

OK to pytanie z innej strony. Jak nasze władze sprawdzą, że stworzyłem program na "Trialowej" wersji C++ Builder. Czy kompilator tworzy jakiś znak wodny i czy można go zmienić na inny?
Drugie pytanie. Czy da się skompilować program stworzony w C++ Builder w np. Dev-C++?
Avatar użytkownika
Miroo_007
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 160
Dołączył(a): sobota, 18 października 2008, 10:49
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez polymorphism » niedziela, 3 maja 2009, 18:54

Czy da się skompilować program stworzony w C++ Builder w np. Dev-C++?

Jeśli piszesz z użyciem VCL-a, to nie. A jeśli bez, w czystym C++, to tak, ale wtedy lepiej zmienić środowisko na coś lepszego, np. CodeBlocks.
C++ Reference - opis wszystkich klas STL-a i funkcji C.
Avatar użytkownika
polymorphism
Doświadczony Programista ● Moderator
Doświadczony Programista ● Moderator
 
Posty: 2156
Dołączył(a): piątek, 19 grudnia 2008, 13:04
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 200
System operacyjny: Windows 8.1
Windows 10
Linux Mint 21.1
Kompilator: Visual Studio
Visual Studio Code
MSYS2 (MinGW, clang)
g++
clang
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » poniedziałek, 4 maja 2009, 15:53

OK to pytanie z innej strony. Jak nasze władze sprawdzą, że stworzyłem program na "Trialowej" wersji C++ Builder


Władze tego nie sprawdzają, policja może wszcząć postępowanie dopiero po otrzymaniu zgłoszenia od FIRMY właściciela środowiska.
To czy FIRMA zainteresuje się Twoim programem, zależy od jego popularności, jeżeli będziesz bijał na nim miliony, to na pewno szybko się tym zainteresują, jeżeli stworzysz program i sprzedasz nie pozostawiając śladu transakcji to trudno będzie udowodnić, że wykorzystałeś program do celów komercyjnych. FIRMA, dziś CodeGear nie analizuje wszystkich programów pojawiających się w sieci, gdyż są ich miliony i takie śledzenie byłoby kosztowne.


Można sprawdzić w jakim środowisku został stworzony program, szczególnie jeżeli jak czyni to większość osób nie usuniesz manifestu dołączanego przez środowisku zastępując go własnym.
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Miroo_007 » poniedziałek, 4 maja 2009, 23:26

Chodzi o program(y), który używałbym tylko ja - ale w celach komercyjnych.
Avatar użytkownika
Miroo_007
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 160
Dołączył(a): sobota, 18 października 2008, 10:49
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » wtorek, 5 maja 2009, 10:28

Jeżeli tylko Ty używasz tych programów, to przecież sam na siebie nie doniesiesz. Jest to oczywiście nielegalne, ale w ten sposób nikt Ciebie nie namierzy, gdyż po pierwsze nawet jeżeli używasz tych programów w pracy, t w razie kontroli nikt nie jest w stanie i nie będzie sprawdzał w jakim środowisku te programy zostały stworzone, tylko czy są używane legalnie. Twój program nie będzie na liście programów licencjonowanych. Możesz dołączyć do programu licencję informującą, że jest to program darmowy, możesz również w oknie "O programie" zamieścić informację, że jest to program Freeware. Możesz również spakować plik programu jakimś exe-packerem uniemożliwiając podejrzenie kodu binarnego programu, aczkolwiek gdyby ktoś się uparł to w efekcie i tak wypakuje taki program i podejrzy jego kod źródłowy.
Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że jeżeli w licencji do programu umieścisz zastrzeżenie, że plik programu nie może być poddawany żadnym modyfikacjom, to chyba nie można go nawet wypakować, jeżeli został spakowany exe-packerem, gdyż jest to równoznaczne z modyfikacją pliku, więc jest niezgodne z licencją, więc tym samym osoba dokonująca takiej operacji łamie prawa autorskie. Ja osobiście z prawnego punktu widzenia nie dostrzegam różnicy pomiędzy kompilacją programu do postaci wykonywalnej EXE- tworzony jest plik, a kompilacją tegoż (już skompilowanego programu) do kolejnej postaci binarnej za pomocą exe-packera. W obydwu przypadkach mamy plik binarny. W tej kwestii powinien jednak wypowiedzieć się raczej jakiś prawnik znający się na prawach autorskich. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że w Polsce nie ma jakiegoś odrębnego prawa autorskiego, dla programów.
Niezależnie jednak od tego w jakim środowisku stworzyłeś program, to praw3a autorskie do niego należą do Ciebie, odrębną sprawą jest fakt, że korzystając nielegalnie ze środowiska do stworzenia tegoż programu łamiesz prawa autorskie twórców takiego środowiska, jednak obowiązek udowodnienia faktu korzystania z Ciebie przy tworzeniu programu z tego środowiska należy do właściciela praw autorskich do tegoż środowiska. Jeżeli więc w programie nie umieścisz informacji, ze to Ty jesteś autorem tegoż programu, to trudno będzie udowodnić, że to właśnie Ty złamałeś prawa autorskie twórców środowiska, niemniej jednak w ten sposób pozbywasz się praw autorskich do tegoż programu, gdyż musisz udowodnić, że jesteś autorem tego programu.

Jeżeli np. w trakcie kontroli w zakładzie pracy, w którym pracujesz zostanie znaleziony taki program, to nie jest to przestępstwo, gdyż o nielegalnym użytkowaniu programu musi zawiadomić organy ścigania właściciel praw autorskich do takiego programu, czyli Ty sam musiałbyś donieść na siebie. Tego typu przestępstwa nie są ścigane z urzędu.


http://biznes.gazetaprawna.pl/orzeczenia/91453,prawa_autorskie_do_programu_komputerowego_naleza_do_pracodawcy.html
http://www.uplook.net/prawo-autorskie/
To tyle z mojej strony, nie jestem prawnikiem, więc niech się inni wypowiedzą.
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Miroo_007 » wtorek, 5 maja 2009, 10:44

Jeżeli np. w trakcie kontroli w zakładzie pracy, w którym pracujesz zostanie znaleziony taki program, to nie jest to przestępstwo, gdyż o nielegalnym użytkowaniu programu musi zawiadomić organy ścigania właściciel praw autorskich do takiego programu, czyli Ty sam musiałbyś donieść na siebie. Tego typu przestępstwa nie są ścigane z urzędu.

Nie jest tak do końca. Jakiś czas temu stworzyłem program do firmy gdzie pracuję. Ale dział IT nie chciał wpisać go na listę programów legalnych. Powiedzieli mi że nie jestem programistą w firmie i nie mam uprawnień do tworzenia oprogramowania oraz że stworzyłem program na kompilatorze C++ Builder 6 Personal. Sugerowałem im alby skompilować go na kompilatorze, który oni posiadają (komercyjna wersja) ale nic to nie dało.
Avatar użytkownika
Miroo_007
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 160
Dołączył(a): sobota, 18 października 2008, 10:49
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » wtorek, 5 maja 2009, 11:38

Wiele zależy od tego w jakiej firmie pracujesz. Mógłbyś przecież zamieścić taki program w sieci jako Freeware, potem powiadomić administratora, że chcesz pobrać i używać tego programu, nie informując go, że Ty jesteś jego autorem. To czy program pozwolono by używać zależałoby tutaj od administratora. W sieci można znaleźć mnóstwo tego typu programów, za przykład podam przeglądarkę IfranView powszechnie używaną w komputerach firmowych ze względu na to, że jest to program freeware, a przecież nikt przed jej zainstalowaniem nie sprawdza, w jakim środowisku została stworzona i czy osoba tworząca ten program korzystała legalnie ze środowiska. Odpowiedzialność ponosi osoba łamiąca prawa autorskie. Przestępstwem nie jest stworzeni programu w środowisku programistycznym lecz nielegalne korzystanie z tego środowiska.

Powiedzieli mi że nie jestem programistą w firmie i nie mam uprawnień do tworzenia oprogramowania oraz że stworzyłem program na kompilatorze C++ Builder 6 Personal


Dmuchają na zimne.
Nie potrzebna im konkurencja, nie jesteś programistą, nie chcą byś robił im konkurencję. To oni są programistami i traktują Ciebie z góry. Nie zależy im na tym byś korzystał z własnego programu, bo co to ich właściwie obchodzi.
Inna rzecz, że pracujesz w firmie, która tworzy oprogramowanie więc zawsze będą istniały wątpliwości co do legalności tak stworzonego programu.

Sugerowałem im alby skompilować go na kompilatorze, który oni posiadają (komercyjna wersja) ale nic to nie dało.


Licencja na komercyjne wykorzystywanie programu może być typu Named - licencja jest przeznaczona dla jednego, określonego użytkownika (tylko wskazany użytkownik może korzystać z produktu), lub typu Concurrent - licencja jest przeznaczona na jedno stanowisko programistyczne (nie ma limitu osób korzystających z produktu). Licencja wymaga posiadania serwera BLS., tak więc odpowiedzialność za skompilowanie programu spada na programistę, który korzysta z tego środowiska, a skoro to nie on jest autorem programu i nie zależy mu na tym programie, to po co ma sobie robić kłopot.
To, że nic nie wskórałeś w tym przypadku wynika raczej z obojętności programisty, ale nie do końca. Dział IT chce pozostać w zgodzie z prawem, gdyż wie że Ty jesteś autorem programu, że stworzyłeś go w nielegalnym środowisku, prawa autorskie są niezbywalne, więc dając go do skompilowania innemu programiście nie pozbywasz się praw autorskich, a przecież będą autorem kodu nie masz jednak uprawnień do korzystania z komercyjnej wersji środowiska. Nie ma znaczenia kto naciśnie przycisk Compile w środowisku, lecz kto jest autorem kodu i w jaki edytorze ten kod został stworzony.


Jeżeli np. w trakcie kontroli w zakładzie pracy, w którym pracujesz zostanie znaleziony taki program, to nie jest to przestępstwo, gdyż o nielegalnym użytkowaniu programu musi zawiadomić organy ścigania właściciel praw autorskich do takiego programu, czyli Ty sam musiałbyś donieść na siebie. Tego typu przestępstwa nie są ścigane z urzędu.


Nie twierdzę przecież, że to nie jest przestępstwo, tylko, że w normalnej (innej niż firma zajmującą się programowaniem) firmie, nikt by tego nie sprawdzał. Co do jednego ("w trakcie kontroli w zakładzie pracy, w którym pracujesz zostanie znaleziony taki program, to nie jest to przestępstwo") wyraziłem się niezgodnie ze stanem faktyczny, ale i prawo nie jest tutaj precyzyjne. Jeżeli ściągnę z sieci program typu Freeware, to nie łamię praw autorskich do tego programu używając go, gdyż licencja zezwala na jego używanie, a ja nie mam obowiązku sprawdzać czy autor tego programu stworzył go na legalnym kompilatorze. Jeżeli jednak to Ty jesteś autorem programu to masz świadomość, że tworząc go w nielicencjonowanym środowisku złamałeś prawa autorskie twórców środowiska, czyli Ty dopuściłeś się przestępstwa i Ty nie pracodawca za to odpowiada. Jeżeli powiadomiłeś dział IT o tym, że masz taki program i że stworzyłeś go na nielicencjonowanym środowisku, to sam na siebie doniosłeś i gdyby dział IT zgodził się na używanie tego programu w firmie to firma stałaby się współwinowajcą, gdybyś mimo to zainstalował i używał tego programu to czyniłbyś to niezgodnie z prawem, a dział IT wiedząc o tym powinien ten program usunąć i zawiadomić organy ścigania o popełnieniu przez Ciebie przestępstwa. Tak więc odmawiając Tobie zainstalowania i używania tegoż programu tak naprawdę wyświadczono Tobie przysługę.

W poprzednim poście wszak wyraźni napisałem, że jest to przestępstwo, pisałem tylko, że trudno byłoby je wykryć. Gdybyś zainstalował i używał tego programu nie informując o tym IT, to oczywiście byłoby to sprzeczne z prawem. W przypadku kontroli nikt nie zainteresowałby się tym programem, gdyby była do niego dołączona licencja freeware, a Ty nie przyznałbyś się do jego autorstwa, a na komputerach firmy nie byłoby śladu po jego kodzie, mógłbyś wszak powiedzieć, że pobrałeś go z sieci gdyż był dostępny za darmo.
Dział IT ma obowiązek administrować siecią firmy, więc w razie gdyby dopatrzono się przestępstwa odpowiadałaby firma, więc nie dziwi, że dmuchają na zimne.
Jest niezaprzeczalnym fakt, że złamałeś prawa autorskie, inna sprawa, że trzeba to jeszcze Tobie udowodnić. Policja nie zrobi tego z urzędu, ale firma kontrolująca, może zawiadomić właściciela (przedstawicieli) środowiska, a wtedy oni zgłaszają popełnienie przestępstwa ze wskazaniem na osobę lub firmę i wtedy policja może już wszcząć postępowanie.
Mam nadzieję, że jasno nakreśliłem schemat przyczynowo - skutkowy. Możesz sobie używać własnego programu dopóki nikt nie wie, że jest on nielegalny, ale jeżeli sam się do tego przyznajesz, to w imię czego inni mieliby uczestniczyć w tym procederze lub wręcz Tobie pomagać...?
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez banita » wtorek, 5 maja 2009, 14:24

w przypadku IfranView nie masz racji poniewaz licencja mowi ze jest to prgoramd armowy tylko do uzytku domowego. dla firm jest platny i trzeba wykupic licencje. zreszta o ile sie oreintuje to licencja typu freeware zazwyczaj oznacza free dla domu i platne dla firm
Avatar użytkownika
banita
Kreacjusz
Kreacjusz
 
Posty: 283
Dołączył(a): poniedziałek, 28 lipca 2008, 20:07
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 18
System operacyjny: Windows 7 Professional
Kompilator: C++Builder 2010 Update 5,
Delphi 2010 Update 5,
NetBeans 6.9(MinGw + Qt),
Visual Studio 2008 + Qt
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Zakup C++ Builder

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » wtorek, 5 maja 2009, 15:20


Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa, a część darmowa jedynie do użytku domowego).




http://pl.wikipedia.org/wiki/Freeware

tak więc to, że program jest freeware nie oznacza, że jest dla firm płatny. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy tworzę w legalnie zakupionym środowisku program i w licencji umieszczam informację, że jest to wersja freeware w całości darmowa, lub wogóle nie dołączam licencji, co z kolei oznacza, że program nie posiada żadnych ograniczeń, gdyż nie roszczę sobie co do jego dystrybucji, żadnych praw, w takiej sytuacji ktoś mógłby nawet zarabiać na moim programie, a aj musiałbym mu wytoczyć proces o złamanie praw, ale skoro ich sobie nie zastrzegłem to niewielkie miałbym szanse na wygranie takiego procesu.

Tak więc wszystko zależy od tego co stanowi licencja.
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana


Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron