Zintegrowany procesor graficzny - jak to działa?

problemy sprzętowe

Zintegrowany procesor graficzny - jak to działa?

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » sobota, 12 listopada 2011, 20:37

Procesory drugiej generacji Sandy Bridge Intel i3 i i7 posiadają zintegrowany procesor graficzny. Jak można przeczytać na stronie http://ark.intel.com różnica między procesorami pierwszej generacji polega na tym, że te pierwsze mają zintegrowaną grafikę, a te drugie grafikę procesora. Nie mogę jednak nic znaleźć nic na temat tego, czym to się różni. Co do grafiki procesora to rozumiem, że jest to zintegrowane w procesorze kompletne rozwiązanie graficzne, jak to się ma jednak do zintegrowanej grafiki procesora?! :roll:

Druga sprawa, to w jaki sposób można z tego korzystać? Czy wymagana jest jakaś specjalna płyta główna z chipem, który współpracuje z takim procesorem no i oczywiście musi taka płyta posiadać zintegrowaną kartę graficzną, gdyż nie da się podłączyć monitora do procesora, więc jak rozumiem to płyta główna musi mieć kartę graficzną, albo jakieś specjalne wyjście?! :roll:
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
PodziÄ™kowaÅ‚ : 12
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    Windows XPFirefox

Re: Zintegrowany procesor graficzny - jak to działa?

Nowy postprzez Slynx » wtorek, 15 listopada 2011, 08:55

Co do grafiki procesora to rozumiem, że jest to zintegrowane w procesorze kompletne rozwiązanie graficzne, jak to się ma jednak do zintegrowanej grafiki procesora?!


To co napisałeś to jedno i to samo. I7 w przeciwieństwie do I3 ma znacznie wydajniejszy układ graficzny. Jak to działa ? musisz mieć jakaś kartę graficzną, nawet zintegrowaną na płycie głównej. Karta, czyli nasze wyjście, jest wykorzystywane jako pomost między procesorem i układem a monitorem. Innymi słowy, procesor korzysta z zintegrowanego z procesorem układu, bo jest znacznie szybszy, ze względu na mniejszy czas przysyłania i przetwarzania danych między procesorem. W Battlefield 3 na czymś takim sobie nie pograsz, ale rozwiązanie jest wydajniejsze niż identyczny układ zamontowany gdzieś na płycie głównej. Więcej szczegółów masz tutaj :
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Nowa_generacja_zintegrowanych_GPU-3532/strona/12701.html
Rozwiązanie ciekawe, wynikające z przejścia na niższy proces technologiczny co pozwoliło upchnąć i procesor i grafikę w jednym pudełku. To było pewne, że do tego dojdzie. Nie wepchają tam tylko karty dźwiękowej, ze względu na generowane tzw. "widmo procesora". No... chyba, że coś się zmieni (niższy proces technologiczny = mniejsze zakłócenia od procesora). Ale na czasie w sprzęcie nie jestem to mogę się pomylić.
Avatar użytkownika
Slynx
Mądrosław
Mądrosław
 
Posty: 350
Dołączył(a): piątek, 17 grudnia 2010, 21:59
PodziÄ™kowaÅ‚ : 11
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: Windows 7 32
Kompilator: Visual C++ 2005; Visual C++ 2008; Visual C++ 2010; Visual C# 2010;
Gadu Gadu: 0
    Windows 7Chrome

Re: Zintegrowany procesor graficzny - jak to działa?

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » wtorek, 15 listopada 2011, 09:31

Tyle to ja już sobie doczytałem, ale to nie wyjaśnia jak to działa, gdyż wiem, że procesor graficzny procesora jak również zintegrowana karta graficzna procesora wymagają płyty głównej z chipem Intel HT, by można było wogóle z tego korzystać. Poza tym nie wspiera to w żaden sposób karty graficznej montowanej w PCI Expres x16.

Slynx napisał(a):To co napisałeś to jedno i to samo


No niestety doczytałem, że to nie to samo. Procesory i3 pierwszej generacji mają słabszy układ graficzny i na stronie Intela jest to opisywane jako zintegrowana karta graficzna, na tej samej stronie procesory i3 drugiej generacji mają mocniejszy układ graficzny i jest on opisywany jako procesor graficzny.
Podany przez Ciebie link już wcześniej odwiedziłem jako jeden z wielu. Oczekiwałem jednak odpowiedzi opartej na praktycznym doświadczeniu, gdyż to o czym piszesz już się doczytałem. Niestety stwierdzenie, że wystarczy jakaś karta graficzna jest nieprawdziwe, zarówno w przypadku procesorów i3 pierwszej jak i drugiej generacji, gdyż doczytałem, że potrzebna jest płyta główna z chipem Intel HT o czym już wspomniałem.

http://ark.intel.com
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
PodziÄ™kowaÅ‚ : 12
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    Windows XPFirefox

Re: Zintegrowany procesor graficzny - jak to działa?

Nowy postprzez Slynx » wtorek, 15 listopada 2011, 10:39

[...]gdyż doczytałem, że potrzebna jest płyta główna z chipem Intel HT o czym już wspomniałem.


Tak, płyta główna tak, ale Ty pytałeś

[...]musi taka płyta posiadać zintegrowaną kartę graficzną, gdyż nie da się podłączyć monitora do procesora, więc jak rozumiem to płyta główna musi mieć kartę graficzną, albo jakieś specjalne wyjście?!

Więc napisałem, że albo musisz mieć jakąś kartę graficzną, albo zintegrowany układ graficzny na płycie głównej.

A co do reszty to spierać się nie będę, bo specjalistą w tej kwestii nie jestem.

Chociaż i tak Ci powiem, że ten układ, chip Intel HP był oczywisty. To nowa technologia, więc żaden ze starszych układów nie potrafiłby tego poprawnie przetworzyć. Zresztą sam doczytałeś, że chipset musi być zgodny z tym standardem.

Swoją drogą fajne rozwiązanie dla komputerów "pół-biurowych", bo do grania się nie nadaje ze względu na zbyt małą wydajność i a do obsługi przeglądarki czy office taki układ jest niepotrzebny. Komputer dla graczy z niskiej półki... cenowej ? No raczej też nie ;p Ale rozważania na temat przydatności rozwiązania może zostawmy na później ;)
(No, chyba że komputery mobilne, wtedy to idealne rozwiązanie. Pozwala bardziej zminiaturyzować urządzenie, osiągnąć większą wydajność i zmniejszyć pobór mocy, co w urządzeniach przenośnych jest bardzo istotne)
Avatar użytkownika
Slynx
Mądrosław
Mądrosław
 
Posty: 350
Dołączył(a): piątek, 17 grudnia 2010, 21:59
PodziÄ™kowaÅ‚ : 11
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: Windows 7 32
Kompilator: Visual C++ 2005; Visual C++ 2008; Visual C++ 2010; Visual C# 2010;
Gadu Gadu: 0
    Windows 7Chrome

Re: Zintegrowany procesor graficzny - jak to działa?

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » wtorek, 15 listopada 2011, 12:09

Slynx napisał(a): bo do grania się nie nadaje ze względu na zbyt małą wydajność


No i tutaj się nie zgodzę. Przeglądałem testy z procesorem graficznym w i3 2100 i wydajność w nowych grach jest przyzwoita, na przykład w grze Far Cry 2 ten procesor wyciąga 128 fps przy rozdzielczości 1280x1024 na wysokich ustawieniach, poza tym obsługuje DirectX 10 więc nie jest tak źle.
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
PodziÄ™kowaÅ‚ : 12
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    Windows XPFirefox

Re: Zintegrowany procesor graficzny - jak to działa?

Nowy postprzez Slynx » wtorek, 15 listopada 2011, 12:52

A no to rzeczywiście nieźle. Sądziłem, że taki zintegrowany układ nie może być znacznie silniejszy od innego zintegrowanego na płycie głównej, ale jak upchnęli w tej małej obudowie takiego potworka... ;)
Pytanie tylko jakie będą rzeczywiste ceny na polskim rynku. Może się to okazać ciekawym rozwiązaniem.
Avatar użytkownika
Slynx
Mądrosław
Mądrosław
 
Posty: 350
Dołączył(a): piątek, 17 grudnia 2010, 21:59
PodziÄ™kowaÅ‚ : 11
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 0
System operacyjny: Windows 7 32
Kompilator: Visual C++ 2005; Visual C++ 2008; Visual C++ 2010; Visual C# 2010;
Gadu Gadu: 0
    Windows 7Chrome

Re: Zintegrowany procesor graficzny - jak to działa?

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » wtorek, 15 listopada 2011, 13:24

Procesor Intel i3 2100 3,1 GHz kosztuje ~500 PLN, a płyta główna współpracującej nie znalazłem.
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
PodziÄ™kowaÅ‚ : 12
OtrzymaÅ‚ podziÄ™kowaÅ„: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    Windows XPFirefox


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Powrót do Hardware

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron