Plik autorun.inf

Plik autorun.inf

Nowy postprzez Krzysiu555 » piątek, 16 stycznia 2009, 22:06

Każdy chyba na tym forum wie do czego służy plik autorun.inf, więc chyba nie muszę tłumaczyć.
A jeśli nie to tu jest opis z wikipedii:
► 

Więc ja chciałem by po podłączeniu mojego flasha do czyjegoś komputera uruchamiał się mój program.
Wrzuciłem zatem program o nazwie Project1.exe na flasha oraz plik autorun.inf o takiej zawartości:
Kod: Zaznacz cały
[autorun]
open=Project1.exe

I teoretycznie po podłączeniu powinien włączyć się mój program ale nic się nie dzieje.
Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to zrobić żeby działało?
Avatar użytkownika
Krzysiu555
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 161
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 16:55
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
System operacyjny: Windows 7 Professional 64
Kompilator: C++ Builder 6 Personal
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Plik autorun.inf

Nowy postprzez Krzysiu555 » piątek, 16 stycznia 2009, 22:39

Podejrzewam że AutoRun kłuci się z AutoPlay i dlatego nie działa. No ale pewien nie jestem i nie wiem jak to zmienić.

Drugie moje pytanie:
Gdy wkładamy płytę z jakąś grą czy z jakiegoś czasopisma pojawia się ona w Moim komputerze, klikamy na nią dwukrotnie i nie otwiera się jej zawartość tylko uruchamia się ta gra bądź jakiś program, czy instalator.
Podejrzewam że również jest za to odpowiedzialny plik autorun.inf.
Moje pytanie brzmi czy da się tak zrobić z pendrivem tzn. gdy kliknę na niego dwukrotnie w Moim komputerze to żeby nie owierała się jego zawartość tylko jakiś program?
Avatar użytkownika
Krzysiu555
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 161
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 16:55
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
System operacyjny: Windows 7 Professional 64
Kompilator: C++ Builder 6 Personal
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Plik autorun.inf

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » sobota, 17 stycznia 2009, 14:13

Musi być włączona funkcja autorun dla danego typu dysku i dla danej litery dysku, to tak samo jak z napędem DVD. Jeżeli wyłączysz funkcję autorun dla napędu DVD lub dla litery przypisanej dla tego napędu, to pliki autorun.inf nie będą automatycznie czytane.
U siebie np. powyłączałem funkcje autorun dla wszystkich dysków, a jeszcze nie dalej jak 4 dni temu naprawiałem komputer klienta, który pożyczył sobie pendrive od znajomego i podłączył do swojego komputera, na którym miał ustawioną funkcję autorun dla wszystkich dysków. Na pendrive znajdował się plik auturn.inf z wpisem nakazującym uruchomienie pliku COPY.exe, złośliwego wirusa, który po automatycznym uruchomieniu z pendrive rozsiał się po wszystkich dyskach, a na dyskach twardych również umieścił plik autorun.inf i COPY.exe, w efekcie uaktywniła się również funkcja autorun dla dysków twardych i kliknięcie w Exploratorze na dany dysk nie można było wejść inaczej niż poprzez wybranie z menu kontekstowego opcji Otwórz lub Exploruj, gdyż domyślną była Autorun.



Gdy wkładamy płytę z jakąś grą czy z jakiegoś czasopisma pojawia się ona w Moim komputerze, klikamy na nią dwukrotnie i nie otwiera się jej zawartość tylko uruchamia się ta gra bądź jakiś program, czy instalator.


Dzieje się tak dlatego, ze plik autorun.inf zawiera wpis nakazujący uruchomienie instalatora, a nie gdy. Niektóre płyty z grami mają w autorun.inf nakaz uruchomienia programu-loadera (sam często tworzę takie loadery). Taki loader w chwili uruchomienia sprawdza, czy gra jest zainstalowana (np. przegląda rejestr szukając wpisów dotyczących gry) i jeżeli stwierdzi, że gra jest zainstalowana, to pobierze sobie z rejestru ścieżkę dostępu do tej gry i uruchomi grę i sam zakończy działanie, jeżeli natomiast nie znajdzie gry to uruchomi instalator i sam zakończy działanie.



Plik autorun.inf zawiera tylko informację o tym jaki plik ma być automatycznie uruchomiony, np: open=Autorun.exe, ale działa to tylko przy włączonej w systemie funkcji atuorun dla danego typu i danej litery dysku. Po świeżej instalacji systemu funkcja autorun jest włączona dla wszystkich napędów DVD i dysków. wymiennych.
Plik autorun może zawierać dodatkowo wpis: icon=autorun.ico, to tylko wyznacza ikonę, która ma reprezentować dany dysk w Exploratorze Windows.
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Plik autorun.inf

Nowy postprzez Krzysiu555 » piątek, 23 stycznia 2009, 23:31

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Mam jeszcze pytanko czy jesteś pewien że po świeżej instalacji systemu autorun jest włączony dla wszystkich dysków?
Znaczy się moja instalacja nie jest już świeża, bo instalowałem z dwa lata temu. Ale ja nic nie wyłączałem a autorun nie działa dla żadnych dysków. Pewnie więc COŚ wyłączyło mi autorun. Nie wiesz może co TO mogło być?
Avatar użytkownika
Krzysiu555
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 161
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 16:55
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
System operacyjny: Windows 7 Professional 64
Kompilator: C++ Builder 6 Personal
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Plik autorun.inf

Nowy postprzez Cyfrowy Baron » niedziela, 25 stycznia 2009, 13:28

Nie wiem co mogło ją wyłączyć.
Do zarządzania tym ustawieniem najprościej jest skorzystać z programu TweakUI: http://www.idg.pl/ftp/pc_989/PowerToys. ... s.XP..html
Możesz również do naprawienia błędu pobrać ze strony Microsoft'u program Autofix.exe: http://www.microsoft.com/DOWNLOADS/deta ... laylang=en

w drugim przypadku musisz mieć oryginalny Windows XP:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Cyfrowy Baron
Administrator
Administrator
 
Posty: 4716
Dołączył(a): niedziela, 13 lipca 2008, 15:17
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 442
System operacyjny: Windows 7 x64 SP1
Kompilator: Embarcadero RAD Studio XE2
C++ Builder XE2 Update 4
SKYPE: cyfbar
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana

Re: Plik autorun.inf

Nowy postprzez Krzysiu555 » niedziela, 25 stycznia 2009, 17:50

OK Dziękuję 8-)
Avatar użytkownika
Krzysiu555
Intelektryk
Intelektryk
 
Posty: 161
Dołączył(a): sobota, 23 sierpnia 2008, 16:55
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
System operacyjny: Windows 7 Professional 64
Kompilator: C++ Builder 6 Personal
Gadu Gadu: 0
    NieznanyNieznana


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Powrót do Windows XP

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron